Folke Dahlberg Sällskapet
2002
Meny
Startsida
Folke Dahlbergs levnad
Folke Dahlbergs konstnärskap
Folke Dahlbergs författarskap
Folke Dahlberg Sällskapet
Stadgar
Styrelsen
Handlingsprogram
Arkiv
Ateljéstugan på St. Röknen
Sällskapets utflykt 2010
Sällskapets utflykt 2011
Sällskapets utflykt 2012
Utgivningar av böcker
och bilder
Kontakta oss
Brovaktarstugan
Aktuellt/Arrangemang
Styrelsen 2016/17
Ordförande:
Jonas Modig
Ljustergränd 5A
116 68 Stockholm
Tel. 08-257173
E-post: jonas.modig@gmail.com
 
Vice ordförande:
Johan Dahlberg
Flängan 169
738 91 Norberg
Tel. 0223-21584
070-8640355
E-post: johandahlberg01@gmail.com
 
Sekreterare:
Marianne Karlsson
Fabriksgatan 14
222 35 Lund
Tel. 070-5550275
E-post: mariannekarlsson22@gmail.com
 
Skattmästare:
Gun-Maj Jahnke
Skyttegatan 47
193 32 Sigtuna
073-852 53 30
E-post: gunmaj.jahnke@gmail.com
 
Övriga ledamöter:
Kerstin Lorentz
Rådhusgatan 2 B
541 30 Skövde
Tel. 070-4422044
E-post: kerstin.lorentz@tele2.se
 
Gunilla Norrmén
Nynäs Limstensudden 159
696 92 Askersund
Tel. 070-3478872
E-post: gunilla.n@privat.utfors.se
 
Janne Andersson
Fågelsångsvägen 67
591 70 Motala
073-5829444
E-post: janneandersson.motala@telia.com
 
Nils Krook
Nolkärr 9
546 91 Karlsborg
Tel. 0505-304 92
070-643 04 92
E-post: nils.krook.nk@gmail.com
 
Thomas Skalm
Enighetens väg 113
393 59 Kalmar
Tel. 08-640 05 50
070-494 05 50
E-post: thomas.skalm@gmail.com
 
Klara Lindroos
Östgötagatan 93
116 64 Stockholm
Tel. 076-812 80 38
E-post: klara.lindroos@gmail.com
 
Styrelsesuppleant:
Ulrika Dahlberg
Flängan 173
738 91 Norberg
Tel. 070-2093838
E-post: u_dahlberg@hotmail.com
 
Revisorer:
Björn Dieker
Öna Berga Sörgården 232
696 92 Askersund
Tel. 0583-770111
 
Per-Olof Thulin
Igelbäcken Stora Tjuråsen 632
696 93 Aspabruk
Tel. 0583-50080
0730-850018
 
Revisorssuppleant:
Bo Johansson
Sjövägen 4
546 34 Karlsborg
Tel. 0505-40147
 
Valberedning:
Kenth Lundström
Nynäs Limstensudden 159
696 92 Askersund
Tel. 0583-50235
E-post: kenth.lundstrom@gmail.com
 
Gunilla Högberg
Trafvenfelts väg 3
696 31 Askersund
Tel. 0583-10121

Bild ur Louis Hahne-
katalogen
, 1945.